Wpływ snu na zdrowie i samopoczucie

Marcin B. August 7, 2017 0
Wpływ snu na zdrowie i samopoczucie

Sen i dieta to dwa najważniejsze elementy w naszym życiu, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie. Wystarczy jedna bezsenna noc, bądź też kilkudniowa dieta, która nie dostarcza nam adekwatnej liczby witamin i minerałów i reagujemy złym samopoczuciem, osłabieniem i zniechęceniem.

Skutki bezsenności

Sen można uznać nie tylko za odpoczynek, ponieważ spełnia wiele funkcji dla naszego organizmu. Przede wszystkim reguluje funkcje życiowe, dodaje nam energii, poprawia samopoczucie, a także wspomaga oczyszczanie całego organizmu.

Niedobór snu powoduje, że nasza odporność staje się słabsza, ponieważ organizm obniża produkcję białych krwinek. Pojawiają się problemy z pamięcią, mózg błędnie odczytuje sygnały a także wolniej reagujemy. To właśnie sen pozwala utrwalić nam w mózgu informacje, poprawia pamięć i aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Sen regeneruje więc cały nasz organizm, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Warto wspomnieć, że sen jest także doskonałym eliksirem dla naszej urody, utrzymuje poziom libido, oraz obniża działalność hormonów stresu.

Jakość i długość snu

Adekwatną ilością czasu wypoczynku określamy najczęściej czas ośmiu godzin. Jest to czas adekwatny, aby organizm mógł się zregenerować, nabrać sił i energii.

Aby sen przyczyniał się do prawdziwej regeneracji ciała zachodzi potrzeba zadbania nie tylko o jego długość, ale również jakość. Zdarza się, że budząc się rano, czujemy ból kręgosłupa i zmęczenie. Odpowiedzialna jest za to pozycja, w której śpimy a także nieodpowiednie dobranie poduszki. Aby poprawić komfort naszego snu, warto zastosować poduszkę ortopedyczną. Dzięki niej kręgosłup w czasie snu będzie ułożony w naturalnej pozycji, zaś mięśnie będą odpoczywać. Poduszkę należy dobrać adekwatnie do własnych potrzeb, indywidualnie sprawdzić rozmiar jakiego potrzebujemy, czy też wybrać materiał wypełniający poduszkę.

Dieta a samopoczucie

Oczywiście niezwykle ważna w naszym codziennym życiu jest adekwatnie dobrana i zdrowa dieta. Zdarza nam się spożywać posiłki na mieście, szybko i bez zastanowienia. Zajadamy się sztucznymi produktami, które zawierają znaczną ilość substancji chemicznych. Negatywnie odbija się to na naszym zdrowiu, a jednocześnie na samopoczuciu. Niezdrowa żywność zakwasza organizm, obniża poziom energii, a tym samym sprawia, że mogą wystąpić groźne dla życia choroby, nawet nowotwory.

Co jeść, aby czuć się zdrowo?

Po jakie produkty warto sięgnąć, aby pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia i samopoczucia? Podstawą są oczywiście owoce i warzywa. To one dostarczają największej ilości witamin i minerałów. Dzięki nim nasz organizm jest adekwatnie wyposażony, silny i odporny. Witaminy zawarte w warzywach i owocach wspomagają nasz układ immunologiczny, dzięki czemu broni się przed wirusami i bakteriami.

Sięgnąć również warto po kasze, produkty zbożowe, chlorofil. To właśnie te produkty likwidują poziom zakwaszenia organizmu i przywracają mu adekwatny poziom pH. Dodatkowo poprawiają one proces przemiany materii, co jest szczególnie istotne dla osób odchudzających się.

Leave A Response »