Wrotycz – sposób na kleszcze

Marcin B. May 22, 2017 0
Wrotycz – sposób na kleszcze

Wrotycz jest ziołem pospolicie występującym w Polsce. Znany jest z właściwości przeciwrobacznym. Wrotycz znalazł również znakomite zastosowanie w zwalczaniu kleszczy, komarów a także innych owadów. Zioło doskonale sprawdza się w leczeniu chorób pasożytniczych, takich jak wszawica lub świerzb.

Zioło – wrotycz pospolity

Zioło jakim jest wrotycz to roślina o żółtych kwiatach i charakterystycznym zapachu. W medycynie naturalnej został doceniony już bardzo dawno temu. Jest to cenny sposób, aby zwalczyć kleszcze a także inne robaki. W dawnych czasach uważano wrotycz również za działający pomocniczo w leczeniu żołądka a także w pobudzaniu moczu. Z czasem odkryto jednak że wrotycz zawiera toksyczny związek jakim jest tujon. W czasie tym zaprzestano zalecania doustnego stosowania tego zioła. Dziś stosuje się go najczęściej zewnętrznie, na skórę.

Czy warto stosować wrotycz na kleszcze?

Wrotycz cechuje się zapachem, który nieco przypomina zapach kamfory. To właśnie to sprawia, że odstrasza on kleszcze, komary, mszyce i mole, a także szereg innych owadów. Aby był skuteczny należy go rozdrobnić i natrzeć nim skórę. Równie dobrze można go także zaparzyć, ostudzić a następnie spryskać nim ciało. Jeśli zaopatrzymy się w olejek eteryczny stworzony z wrotyczu wówczas warto wiedzieć, że nie można go stosować bezpośrednio na skórę, lecz rozcieńczyć z olejem migdałowym bądź też słonecznikowym. Proporcją powinno być 15 kropli na jedną piątą szklanki oleju.

Czy wrotycz jest trujący?

Wrotycz zawiera tujon który uznany jest za toksynę, dlatego nie zaleca się do spożywać. Warto nadmienić, że zatrucia tą substancją mogą pojawić się również w chwili nadmiernego spożycia alkoholu, który zawiera ekstrakt bądź też olejek z wrotyczu. Niekiedy znajdziemy go w wódkach, likierach i nalewkach.

Wrotycz na wszy i świerzb

Wrotycz ma działanie przeciwpasożytnicze. Jeśli stosujemy go zewnętrznie na skórę idealnie przeciwdziała wszom, świerzbom i nużeńcom. W takich przypadkach można równie dobrze zastosować napar stworzony z wrotyczu.

Wrotycz sposób na opryszczkę?

Wrotycz cechuje się silnym działaniem przeciwwirusowym, dlatego jest również świetnym lekiem na opryszczkę. We wrotyczu zawarta jest bowiem aksylaryna, która znajduje się w części nadziemnej rośliny jak i w korzeniu. Dodatkowo zioło zawiera partenolid – substancję, która ma silne działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne.

Leave A Response »