Zapalenie trzustki

Aneta Rachwał - Adamczyk January 7, 2019 0
Zapalenie trzustki

Trzustka to jeden z najważniejszych organów w naszym organizmie. Jej głównym zadaniem jest produkcja hormonu regulującego poziom glukozy we krwi. Dostarcz również enzymy do jelita cienkiego, które umożliwiają sprawne trawienie węglowodanów, tłuszczów i białek).  Niestety jest ona wybitnie narażona na stany zapalne, które są dla człowieka bardzo groźne. Statystycznie najbardziej narażone są na nie mężczyźni, który skończyli czterdziesty rok życia.

Przyczyny chorób trzustki

Przyczyn jest wiele. Zdecydowanie zapaleniu trzustki sprzyja nadużywanie alkoholu oraz objadanie się zbyt tłustymi potrawami. Stan ten może się pojawić również po różnego rodzaju urazach jamy brzusznej. Na zapalenie trzustki narażone są również osoby, które długotrwale stosowały środki moczopędne, leki przeciwpadaczkowe czy sterydy, nie wspominając o narkotykach. Zapalenia trzustki nie sposób przegapić. Objawia się nagłym, przeszywającym bólem brzucha w jego górnej części. Często jest to ból promieniujący na inne części ciała. Taki nagły atak bólu wymaga natychmiastowej reakcji, gdyż oznacza, że produkowane enzymy zaczynają trawić własne tłuszcze i białko. Efektem tego będzie żółtaczka i wysoka gorączka oraz niskie ciśnienie, wysokie tętno, nudności, wymioty i ogólne osłabienie organizmu.

Profilaktyczne badania

Niebezpieczne jest również błyskawiczne odwodnienie. Dlatego tak ważne jest, aby wykonywać regularne badania, które mogą w porę powiadomić nas o chorobie. Podstawowym badaniem jest oznaczenie parametrów trzustkowych w moczu i surowicy krwi. Inne badania wykonywane w tym celu to prześwietlenie, tomografia komputerowa bądź USG. Nie ma możliwości leczenia zapalenia trzustki w warunkach domowych. Wymagana jest hospitalizacja, gdyż niekiedy stan pacjenta wymaga wdrożenia odżywiania pozajelitowego, gdzie wszystkie niezbędne składniki odżywcze są dostarczane bezpośrednio do żyły. Nie może zabraknąć również silnych leków przeciwbólowych oraz substancji, które zmniejszą wydzielanie soku trzustkowego. W skrajnych przypadkach wymagana jest antybiotykoterapia.

Leave A Response »