Zdrowe zęby zdrowe ciało

Michal December 26, 2014 5

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że na zdrowie organizmu nie składają się tylko prawidłowe nawyki żywieniowe oraz uprawianie sportu. Zdrowie to coś więcej. Na zdrowie wpływa wiele czynników, które bezpośrednio przekładają się na patologie występujące w naszym organizmie. Jednym z takich czynników jest zdrowie jamy ustnej, w tym stan naszego uzębienia.

Niektórzy czytelnicy w tym miejscu mogą być zaskoczeni faktem, że stan uzębienia oprócz aspektu estetycznego ma jakikolwiek wpływ na naszą kondycję. Jak się okazuje, ma i to niemały… Częste bóle głowy, problemy z zatokami, uszkodzenia stawów, a nawet uszkodzenie nerek. Te i nie tylko te patologie mogą grozić osobom, które higienę jamy ustnej stawiają na dalszy tor.

Co więcej, chore zęby mogą mieć związek z chorobami serca z uwagi na fakt, iż nieprawidłowa higiena jamy ustnej prowadzi do powstawania próchnicy, która jest idealną pożywką dla bakterii, które wraz z krwią przenoszone są do dowolnego miejsca w naszym ciele – w tym do serca, siejąc przy tym spore spustoszenie. W sercu mogą powodować zapalenie mięśnia sercowego, zapalanie zastawek, a nawet i zawał. Nie muszę chyba wyjaśniać, że wyżej wymienione patologie są śmiertelne.

Warto zwrócić też uwagę na aspekt estetyczny zdrowych zębów. Nieświeży oddech bardzo często spowodowany jest nieprawidłową higieną jamy ustnej oraz strachem przed wizytą u stomatologa. Oba powyższe sprzyjają w rozwoju kamieniowi nazębnemu, który odkładając się na zębach tworzy twardą płytkę, która nie usuwana powoduje problemy z dziąsłami określane jako paradontozę. Należy dodać, że może ona prowadzić do całkowitej utraty zęba z uwagi na stan dziąsła.

Jak widać, zdrowie zębów odgrywa kluczową rolę dla zdrowia naszego organizmu. Skupmy się zatem nie tylko na prawidłowym odżywianiu i treningu, ale i na prawidłowej higienie jamy ustnej. To pozwoli nie tylko na uzyskanie efektu estetycznego, ale i uniknięcie przykrych skutków ubocznych.

5 Comments »

 1. porady medyczne January 7, 2015 at 6:58 pm - Reply

  Cześć, cieszę się iż tutaj trafiłem.
  To fajnie że dużo stron przedstawia porady medyczne.
  Korzystając z okazji zapraszam do odwiedzin własnej strony.
  Pozdrawiam!

 2. pasjonujące January 21, 2015 at 6:16 am - Reply

  Całkiem ładny design strony. Własnoręcznie projektowany
  czy to templatka?

 3. porady January 21, 2015 at 7:58 am - Reply

  Witaj, ciekawy post. Jeżeli masz ochotę zapraszam
  do wizyty u mnie.

 4. Efrain January 22, 2015 at 2:27 am - Reply

  Ciekawe… aż rozpoznam temat bardziej, bo mnie zaintrygowwał…
  Lecz najpierw śmigam na zawody snowboardowe, muszę się zrelaksić!

  10/10. Naprawdę!

 5. Ernie February 25, 2015 at 2:14 am - Reply

  Cześć, podoba mi się Twój styl pisania. Wykonujesz doskonałą robotę.
  Z pozdrowieniami!

Leave A Response »