Zdrowie w ciąży

Aneta Rachwał - Adamczyk December 8, 2017 0
Zdrowie w ciąży

Niektóre ciąże przychodzą na nas z zaskoczenia, inne są planowane, są długo wyczekiwane. Niezależnie od tego czy spodziewaliśmy się zajścia w ciążę, czy też nie, na pewno trzeba powiedzieć, że jest to bardzo szczególny czas. Można mówić o oczekiwaniu, o radości, ale jednym z aspektów, o którym na pewno nie można w tym miejscu zapomnieć, jest zadbanie o swoje zdrowie w tym okresie. W jaki zatem sposób należy dbać o siebie w okresie ciąży? Jest kilka elementów, o których nie można nie wspomnieć.

Dieta w ciąży

Zasadniczo w ciąży należy dbać w głównej mierze o swoją dietę. To, co spożywamy, ma bardzo duże znaczenie dla rozwoju dziecka, ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla zdrowia dziecka rozwijającego się pod naszym sercem. Posiłki powinny być zbilansowane, powinny być pełnowartościowe, nie powinno w nich być obecnych elementów, które nam szkodzą. Bezwzględnie należy unikać alkoholu i to w jakichkolwiek ilościach. Nawet mała lampka wina może być szkodliwa i nie należy wierzyć tym, którzy twierdzą, że nie zaszkodzi. Poza dietą, należy zwrócić uwagę na dobry wypoczynek. Ten jest bardzo istotny, a zwłaszcza mowa jest o śnie. Należy się wysypiać, nie wolno się przemęczać.

Unikaj chorób i infekcji

W kontekście dbałości o zdrowie, na pewno musimy w tym miejscu wskazać na taki aspekt, jakim jest unikanie wszelkich infekcji, nie narażanie swojego zdrowia na owe infekcje, ponieważ mogą one być w dwójnasób dla nas groźne. Kolejnym elementem, o którym w tym miejscu wspomnimy, jest pozwalanie sobie na pewne przyjemności, wprowadzanie się w bardzo dobry nastrój, ponieważ w okresie ciąży chodzi o to, aby dbać nie tylko o to zdrowie fizyczne, ale jednocześnie też musimy wskazać na wymiar psychiczny owego zdrowia, o dobre nastawienie do otaczającej rzeczywistości. To wszystko spowoduje, że ryzyko pewnych powikłań w ciąży, ryzyko dla naszego zdrowia jak również zdrowia naszego dziecka jest w znacznym stopniu ograniczone. Tym samym nie można w ciąży zaniedbać żadnej z wymienionych kwestii, należy stosować się do tego, co nam zaleca lekarz.

Leave A Response »