Zioła na uspokojenie

Aneta Rachwał - Adamczyk November 14, 2016 0
Zioła na uspokojenie

Często się denerwujesz, żyjesz w stresie i napięciu? Ta sytuacja z całą pewnością negatywnie odbija się na Twoim zdrowiu, dlatego warto podjąć kroki aby cały organizm uspokoić i wyciszyć. Idealne do tego celu są naturalne sposoby, zaś najskuteczniejsze zioła.

Zioła, które ukoją nerwy

Patrząc na listę produktów ziołowych, które to mają działanie uspokajające, a często również nasienne, nie jest zbyt długa. To zaledwie kilka pozycji, które są używane albo osobno albo łączone, aby wzmocnić działanie. Takie preparaty bez żadnych problemów możemy kupić w aptece i nie wymagają recepty. Warto zaznaczyć, że ich działanie jest tak samo skuteczne jak i farmakologicznych leków, lecz jest o wiele bardziej bezpieczne dla naszego organizmu.

Jak działają zioła?

Rośliny, które cechują się działaniem nasennym i uspokajającym na ogół stosuje się w postaci preparatów jednoskładnikowych. Czasem można nabyć je w wersjach łączonych, dzięki czemu mamy szansę zwiększyć ich działanie.

Jako leki uspokajające stosuje się najczęściej cztery zioła:

  • kozłek lekarski, czyli waleriana,
  • melisa,
  • passiflora
  • chmiel, czyli humulus lupulus

W preparatach możemy jednak spotkać również inne zioła o uspokajającym działaniu między innymi:

  • arcydzięgiel,
  • gencjanę,
  • głóg

Arcydzięgiel występujący w postaci korzenia działa kojąco, rozkurczowo i wykrztuśnie. Warto wspomnieć, że znakomicie wzmacnia nerwy, uspokaja serce, a także pomaga przy bezsenności. Gencjana ma również właściwości uspokajające ale także stosowana jest w celu zwiększenia odporności organizmu. Z kolei głóg zwiększa siłę pracy naszego serce, poprawia ciśnienie i uspokaja. Nie powinny jeść go jednak dzieci poniżej 12 roku życia.

Można sięgnąć również po uspokajającym napar z melisy. To ona przede wszystkim koi nerwy, sprawia, że czujemy się rozluźnieni, a tym samym nawet po stresującym dniu nie mamy kłopotów z zasypianiem oraz spokojnie przespać całą noc, zaś rano poczuć się wypoczętymi.

Leave A Response »