Źródło witaminy A

Aneta Rachwał - Adamczyk May 14, 2018 0
Źródło witaminy A

Każda witamina jest bardzo ważna dla ludzkiego zdrowia. Nie można mówić o zachowaniu zdrowia, jeśli tej witaminy mamy zbyt małą ilość jak również zbyt dużą ilość. Witamina A jest jedną z tych, które biorą udział w bardzo wielu różnych procesach zachodzących w ludzkim organizmie i odpowiadają za wiele funkcji organizmu. Między innymi można wskazać na wspomaganie w leczeniu chorób oczu, można wskazać na zwiększenie odporności ogólnej organizmu, wpływa w pozytywny sposób na pracę serca jak również na pracę tarczycy.

Sięgnij po witaminę A

Witamina A między innymi zapobiega występowaniu i postępowaniu kurzej ślepoty, wzmacnia błonę śluzową gardła, nosa, płuc oraz jelit, obniża poziom cholesterolu we krwi. Mówiąc o witaminie A, możemy wskazać na dwie jej nazwy. Jeśli chodzi o witaminę A pochodzenia zwierzęcego to nazywa się ją retinolem, a jeśli chodzi o tę zawartą w produktach roślinnych, to mamy do czynienia z nazwą beta karoten. Warto dawkować sobie witaminę A pochodzącą z naturalnych produktów. Mamy ją obecną w bardzo wielu produktach. Między innymi warto postawić na tłuste ryby, tran, pełne mleko, wątróbkę, masło oraz produkty mleczarskie. Skutkiem niedoboru witaminy A może być między innymi szorstka skóra, wysypka na skórze, łamliwe paznokcie, łamliwe włosy, poczucie zmęczenia, podatność na zakażenia oraz zmniejszony apetyt. Skutkiem nadmiaru witaminy A może być zażółcenie skóry, krwawienie z dziąseł, opuchnięcie wątroby oraz śledziony, świąd skóry, suchość skóry, wypadanie włosów, bóle głowy oraz ogólne zmęczenie.

Adekwatna ilość witaminy A

Zadbanie o właściwą ilość witaminy A pochodzącą z pożywienia nie jest niczym trudnym, aczkolwiek musimy o tym elemencie pamiętać. Skutki niedoboru czy też nadmiaru tej witaminy nie muszą nas w sposób jednoznaczny ostrzegać, ponieważ możemy je łączyć z innymi przyczynami. Tym samym po prostu należy zadbać o to, aby owej witaminy była w naszej codziennej diecie odpowiednia ilość. Dobre samopoczucie będzie na to jednoznacznie wskazywało. Oczywiście nie jest to jedyna ważna dla nas witamina.

Leave A Response »