Życie ze starczowzrocznością – skuteczne metody korygowania wady wzroku

Bartek M. July 10, 2018 0
Życie ze starczowzrocznością – skuteczne metody korygowania wady wzroku

Starczowzroczność to naturalny proces, który pojawia się na skutek starzenia się organizmu. Stopniowe osłabianie się akomodacji oka, pogłębiające się wraz z wiekiem, uniemożliwia ostre widzenie, zwłaszcza przedmiotów oglądanych z bliska. Starczowzroczności nie da się cofnąć, jednak można ją skutecznie korygować, np.: okularami lub soczewkami kontaktowymi.

Na czym polega starczowzroczność?

Prezbiopia, czyli starczowzroczność, to zaburzenia widzenia, które pojawiają się w wyniku starzenia się ludzkiego organizmu. Wraz z wiekiem zdolność akomodacji oka stopniowo osłabia się, a jego mięśnie tracą elastyczność. Osłabienie się soczewki wewnątrzgałkowej, w przypadku prezbiopii, objawia się najczęściej problemami z ostrym widzeniem rzeczy znajdujących się blisko, dlatego osoby z wadą wzroku często w charakterystyczny sposób odsuwają od siebie przedmioty, by móc odczytać znajdujący się na nich napis. Starczowzroczność zwykle pojawia się około 40-45 roku życia i jest to naturalny proces fizjologiczny, który wcześniej czy później wystąpi u każdego człowieka, co nie oznacza, że nie można go opóźnić. Soczewki Ultraflex i okulary okrekcyjne to metody korygowania prezbiopii.

Okulary korekcyjne na starczowzroczność

Jedną z popularnych form korekcji starczowzroczności są tzw. okulary do czytania. Jednoogniskowe szkła okularowe ograniczają jednak komfortowe widzenia z różnym zakresie odległości, a także mogą nie sprawdzać się w pracy przy komputerze. Rozwiązaniem tego typu problemu są okulary z soczewkami progresywnymi przeznaczonymi specjalnie do pracy biurowej. Zapewniają one komfortowe widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka.

Soczewki kontaktowe na starczowzroczność

Wygodną metodą korekcji starczowzroczności, zwłaszcza u osób, które na stałe chcą zrezygnować z noszenia klasycznych okularów, są soczewki kontaktowe progresywne. Ich delikatny hydrożelowy lub silikonowo-hydrożelowy materiał łatwo dostosowuje się do kształtu oka, zapewniając mu jednocześnie odpowiedni poziom nawilżenia oraz tlenu. Soczewki progresywne umożliwiają komfortowe przenoszenie wzroku z jednego przedmiotu na drugi, a także zapewniają ostre widzenie zarówno obiektów oddalonych, jak i tych znajdujących się blisko obserwatora. Szkła kontaktowe powinny być dobierane w salonie okulistycznym, gdzie specjalista, po przeprowadzeniu badania wzroku, określi stopień natężenia wady oraz wykluczy ewentualne przeciwwskazania do noszenia soczewek. Szkła korekcyjne dostępne są w wersji miesięcznej (soczewki miesięczne) i jednodniowej (soczewki do jednorazowego użytku).

Leave A Response »